Menu

Księgowa Kraków

Księgowa w Krakowie. Najlepsze porady i wskazówki dotyczące księgowości.

Dokumentacja zakupu

porady-prawne1

Zgodnie z prawem, każda zachodząca w przedsiębiorstwie operacja gospodarcza musi zostać odpowiednio udokumentowana. Służą w tym celu bardzo różne dokumenty, na przykład: faktury, listy płac, asygnaty kasowe itp.


W celu udokumentowania zakupu w firmie, można użyć kilku rodzajów dokumentów. Należą do nich:
- Faktura, będąca najczęstszym dowodem zakupu. Wystawiana jest przez "vatowca", czyli płatnika podatku VAT, ponieważ występują różne rodzaje tego dokumentu, warto zapoznać się z tym wpisem.
- Rachunek (zwany też rachunkiem uproszczonym) wystawiany jest przez "nie vatowców", czyli osoby bądź przedsiębiorstwa, nie będące podatnikami VAT. Często zdarza się go mylić z paragonem.
- Paragon, który tylko w niektórych przypadkach może być podstawą ewidencji księgowej.

Samodzielny księgowy

porady-prawne1

Sprawdź, o czym piszemy na naszej stronie - TUTAJ

Praca na stanowisku księgowy/księgowa to marzenie niejednej osoby wiążącej swoją przyszłość z rachunkowością. Bycie samodzielnym księgowym niesie za sobą szereg wymagań do spełnienia.


Przede wszystkim samodzielny księgowy odpowiedzialny jest za obsługę jednego lub wielu obszarów księgowości, wśród których znajdziemy m.in. środki trwałe, zobowiązania, podatki. Ilość obowiązków powierzonych księgowemu zależy od wielkości firmy oraz specyfiki branży, w której działa organizacja.


Zwykle zakres obowiązków obejmuje:
- aktywny udział w sporządzaniu sprawozdań finansowych,
- dekretowanie i księgowanie dokumentów,
- prowadzenie ewidencji księgowych,
- współpraca z instytucjami zewnętrznymi (US, ZUS, GUS, NBP),
- przygotowywanie przelewów bankowych i księgowanie wyciągów bankowych,
- przygotowywanie deklaracji podatkowych oraz sprawozdań i raportów (również dla instytucji zewnętrznych).


Samodzielny księgowy powinien swoje doświadczenie zdobyć na stanowisku księgowego lub zatrudniając się w firmie audytorskiej. Powinien wykazać się znajomością polskiej ustawy o rachunkowości, międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej i prawa podatkowego. Ważne, aby posiadał certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wydany przez Ministra Finansów.

Księgowość pełna

porady-prawne1

Księgowość pełna to skomplikowana i zaawansowana forma opodatkowania przedsiębiorstw. Jej prowadzenie jest obowiązkiem podmiotów gospodarczych, których dochód za poprzedni rok obrotowy przekroczył 800 000 euro, a także niezależnie od pozyskanych dochodów, osobowych spółek kapitałowych, to jest spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.


Prowadzenie księgowości pełnej jest także bardziej kosztowne niż jej uproszczonego odpowiednika, gdyż wymaga zatrudnienia księgowego lub skorzystania z usług biura rachunkowego. Ich profesjonalizm, a przede wszystkim wysokie kompetencje wpłyną na poprawność naszych rozliczeń, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się konsekwencji związanymi z błędnie opracowanymi sprawozdaniami.


Decydując się na outsourcing, konieczne jest skontrolowanie kwalifikacji podmiotu, do którego się zlecamy. Gwarancją bezpieczeństwa jest certyfikacja oraz polisa ubezpieczeniowa, w ramach której zostanie nam wypłacone odszkodowanie, w razie jakichkolwiek uchybień ze strony biura.

Usługi księgowe

porady-prawne1

Otwierając firmę, każdy z nas ma prawo zdecydować o sposobie prowadzenia przez nią księgowości. Można sprawować ją samodzielnie, zatrudnić księgowego bądź też zlecić jej prowadzenie firmie z zewnątrz. Oczywiście każdy z wymienionych sposobów ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Indywidualne prowadzenie księgowości jest zdecydowanie najtańszą formą, jednak bardzo problematyczną, gdyż często nie do końca radzimy sobie z tak zwaną "papierkową robotą". Decydując się na korzystanie z usług profesjonalnych firm bądź zatrudnienie jednostki, której powierzymy swoją firmową dokumentację istotnie upraszczamy sobie życie, jednak oczywiście nie jest to za darmo.


Osoby te specjalizują się w usługach tego typu i na bieżąca aktualizują zakres swojej wiedzy odnośnie prawa podatkowego. Jest to niezbędne gdyż, ulegają one częstym nowelizacjom. Gwarantuje nam to poprawność prowadzonych przez nie działań.

Oddanie swojej dokumentacji w ręce osób trzecich wiąże się jednak ze sporym ryzykiem, gdyż powierzamy im najważniejsze informacje o firmie. Ważne jest zatem dokładne zbadanie jednostek, którym powierzamy nasze finanse. Profesjonalna firma księgowa zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz solidność w prowadzonych przez siebie rozliczeniach. Dostarcza pewności oraz spokoju.

© Księgowa Kraków
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci